Danas pogled na japanske automobile u Europi, a posebno u SAD-u, ne izaziva nikakvo senzacionalno iznenađenje. Modeli poput Accorda ili Civica su često viđeni. Ali odakle sve to dolazi? Vratimo se 50 godina unatrag kako bismo istražili početke Honde na američkom automobilskom tržištu, posebno modela N600. Jer, kao što je najčešće u svijetu automobila, tko ima američko tržište, ima otvorena vrata na drugim tržištima.
Honda je ušla na američko tržište 1959. godine. Tada je tvrtka prodavala samo motocikle, a do prodaje automobila još je bilo deset godina.
Pocetak Honde u Sjedinjenim Državama također nije bio lagan. 1960. godine prodano je samo 2000 motocikala jer su ljudi bili skeptični prema toj novoj japanskoj marki. Međutim, zahvaljujući pametnom marketingu, situacija se brzo promijenila do 1963. godine.
Prodaja je krenula punom parom nakon što je lansirana marketinška kampanja koja je uvela slogan “upoznajte najsimpatičnije ljude na Hondi”. 1964. godine Honda je prodavala preko 100.000 motocikala godišnje, a kupci su ih voljeli zbog jednostavnosti korištenja i pouzdanosti. Čak je i bend The Beach Boys skladao pjesmu pod nazivom “Little Honda” kako bi proslavio brzo rastući brand.
Zahvaljujući uspjehu motocikala, Honda se odlučila za automobilski segment 1969. godine. I tu se pojavljuje model N600.
N600 je prvobitno bio mali kei automobil nazvan N360. Međutim, snaga od samo 31 KS generirana od 356-ccm dvocilindričnog motora nije zadovoljavala zahtjeve američkog tržišta. S obzirom na veće brzine na autocestama i važnost snage u Sjedinjenim Američkim Državama, Honda je trebala nešto snažnije od kosilice s prednjim staklom.
Da bi to riješila, Honda je povećala zapreminu motora za više od 67% na 598 ccm. To je povećalo snagu na 45 konjskih snaga i povećalo maksimalnu brzinu s 73 na 80 mph. Iako to nije bila impresivna brzina, automobil se mogao sigurno kretati američkim autocestama. S vrtnjom od 9000 o / min, također je bio pun energije, naravno, za nešto veličine golf vozila.
Bilo bi velikim pretjerivanjem nazvati ovaj automobil sportskim. Za ubrzanje do 60 mph trebalo mu je malo više od 19 sekundi.
Nažalost, zbog svoje male veličine, Amerikanci su imali poteškoća da zavole N600, jer su imali drugačiju predodžbu o kompaktnom automobilu. Sa samo 125 inča duljine, bio je više od tri stope kraći od drugog malog podsmijehom ispraćenog automobila koji se često vozio američkim cestama – VW Beetle. Da prikažemo situaciju – Volkswagen Beetle bio je na vrhu lanca hrane u kategoriji “želim taj automobil”, a Honda je bila malo iza njega.
N600 se također pokazao bučnim i manje udobnim u usporedbi s drugim automobilima na cesti.
Unatoč tim poteškoćama, postojale su i određene prednosti. Prije svega, automobil se odlikovao izvrsnom potrošnjom goriva od 32 mpg, što je i danas impresivno. Lako se mogao parkirati i manevrirati u velikim gužvama. Također je nudio mnoge prednosti koje su privlačile kupce motocikala.
N600 je također bio vrlo pristupačno cijenjen. Za samo 1395 dolara mogao ste kupiti novi automobil, što ga je činilo privlačnim izborom za mlade ljude u potrazi za svojim prvim automobilom. Honda je bila svjesna toga i usmjerila je marketinške aktivnosti prema kupcima koji traže svoj prvi automobil. Također se promovirala ideja da je N600 korak naprijed od popularnih Honda motocikala.
Unatoč svim naporima, Honda nije prodala mnogo N600 na američkom tržištu. Tijekom četiri godine proizvodnje prodano je samo oko 40.000 primjeraka.
Ipak, N600 ostaje izuzetno važan automobil u povijesti automobila. Uskoro nakon završetka prisutnosti N600 na američkom tržištu, izbio je naftni kriz, a Amerikanci su počeli tražiti automobile s učinkovitom potrošnjom goriva. Honda je iskoristila svoje iskustvo stečeno putem N600 i uvela model Civic na američko tržište. Ostalo je, kako se kaže, povijest.
Naravno, povijest ima svoju tendenciju ponavljanja. Danas Hyundai i Kia vrlo agresivno napadaju dominantne pozicije Toyote i Honde na američkom tržištu. No, to je tema za drugi članak. Kao i uvijek, ispričavam se za sve pogreške, hrvatski nije moj materinji jezik.
Generally64